Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi 1200’den Fazla Ziyaretçiyi Ağırladı

Kömür endüstrisinin Türkiye’deki en geniş kapsamlı buluşması 4. Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi, yaklaşık bin 200 ziyaretçiyi ağırladı. Yerli ve yabancı uzmanların kömür endüstrisinin gelecek yaklaşımlarını tartıştığı Zirve’de, 63 firma yeni ürün, proje ve teknolojilerini tanıttı

Türkiye Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle ve Dünya Kömür Birliği (World Coal Association – WCA)’nin uluslararası partnerliğinde düzenlenen 4. Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi (4. Clean Coal Technologies Summit – CCTS), 24-25 Nisan 2023 tarihlerinde Ankara’da Divan Otel’de gerçekleşti. Enerjide dışa bağımlılığın olası risklerinden korunmak için yerli ve milli kaynakların önemine dikkat çekilen Zirve’de, 21 milyar tonluk yerli kömür rezervlerimizin hem verimli hem de temiz teknolojilerle ekonomiye kazandırılması konusunda atılması gereken adımları uzmanlar tartıştı. Zirve’de, kömür endüstrisinin uluslararası projeksiyonuna dair değerlendirmeler de yapıldı.

129 firmadan ziyaretçiler Ankarada kömür için buluştu

Türkiye’de kömür endüstrisini buluşturan en kapsamlı Zirve’ye kamu, özel sektör, üniversite, AR-GE ve İSG kuruluşlarından yerli ve yabancı yaklaşık bin 200 ziyaretçi katıldı. 63 firmanın yeni proje ve teknolojilerini tanıttığı Zirve’yi 129 firmadan temsilciler ziyaret etti. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Dünya Kömür Birliği, Avrupa Kömür ve Linyit Birliği (EURACOAL)’nden uzmanlar Zirve’de  dünyada kömürün yeniden yükselişinin enerji sektöründeki yansımalara mercek tuttu. Zirve’de kömürle ilgili kısa ve orta vadeli öngörüler ile temiz kömür teknolojilerindeki son gelişmeler de önemli bir gündemi oluşturdu.

Sektörün gündemindeki konular oturumlarda tartışıldı

Zirve’de düzenlenen oturumların konuları şunlar oldu: Uluslararası Kömür Endüstrisi Yaklaşımları, Türkiye’de Kömür Endüstrisine Makro Bakış, Ülkemiz Kömür Teknolojilerine ve Kömür Yakıtlı Termik Santrallerin Kurulum ve İşletilmesine Yönelik İyi Uygulamalar, Türkiye’de Madencilik ve Örnek Uygulamaları, Kömür Madenciliğinde İş Sağlığı ve Güvenliği ile İklim Değişikliği Ortamında Kömür Endüstrisi ve Temiz Kömür.

Zirve’de ortak akıl ile sektörün gündemindeki konulara çözüm arandı

Sektör olarak ‘Türkiye Yüzyılı, Enerjinin Yüzyılı’ anlayışıyla hareket ettiklerini aktaran Türkiye Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Erdoğan şunları söyledi: “Türkiye Yüzyılı’nda enerji alanında en büyük değişim ve dönüşümün temiz kömür teknolojileriyle yaşanacağını öngörüyoruz. Yerli kömürümüzü; bilim, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon ile buluşturarak verimli bir şekilde ekonomiye kazandırmak için var gücümüzle uğraşıyoruz. Özellikle karbon yakalama teknolojileri kullanarak üretim yapan yerli kömür santrallerini 2030 yılına kadar sisteme dahil etmeyi planlıyoruz. Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi’nde iki gün boyunca uzmanlardan bu alandaki en güncel teknolojileri ve gelişmeleri dinledik. Zirve’ye katılan yerli ve yabancı uzmanlar kömürün bugün olduğu gibi gelecekte de öncelikli  bir enerji kaynağı olacağını ifade etti. Zirve’yi her yıl hayata geçirerek sektörümüzün gündemindeki konulara ortak akıl ile çözüm üretmesi için önemli bir platform olmasını sağlamayı hedefliyoruz.”

Yerli kaynağımız kömürü milli çıkarlarımızı gözeterek ekonomiye kazandırmalıyız

4. Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi’nin ikinci gününün açılışını gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı şu konulara dikkat çekti: “Yerli kaynağımız kömürden milli çıkarlarımız doğrultusunda temiz kömür teknolojileriyle sonuna kadar faydalanmalıyız. Dünyada 2023 yılında kömür talebi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacak. Kömür, dün, bugün ve gelecekte de enerji karmalarındaki payını koruyacak. Karbon çağı devam ettiği sürece kömür kullanılmaya devam edecek.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*