Kahramanmaraş’ta kurulan Kırmızı Çatı Çocuk Destek Merkezi “Oyun İyileştirir” diyerek çocuklarla buluşuyor

23 Nisan’da açılacak olan Kırmız Çatı Çocuk Destek Merkezi, çocukların keyifli zaman geçirmelerini, doğal afetle birlikte yaşadıkları travmaların etkisini bir nebze azaltmayı hedefliyor. Afra Saraçoğlu, Bengü, Beyza Şekerci, Birce Akalay, Burak Deniz, Cemal Hünal, Hande Doğandemir, Hande Subaşı, Keremcem, Nesrin Cevadzade, Özge Gürel, ÖzgeYağız, 

Saadet Işıl Aksoy, Seda Bakan, Vildan Atasever, Yiğit Kirazcı gibi birçok ünlü programa destek oluyor.

6 Şubat depreminden sonra bölgedeki çocuklar için sürdürülebilir fayda sağlamak amacıyla Kahramanmaraş’ta Kırmızı Çatı Çocuk Destek Merkezi açılıyor.  23 Nisan’da açılacak olan Kırmız Çatı, çocukların keyifli zaman geçirmelerini, doğal afetle birlikte yaşadıkları travmaların etkisini bir nebze azaltmayı hedefliyor. Kırmızı Çatı’da 24 ay süresince destekler, eğitimler ve etkinlikler danışmanlar tarafından gerçekleştirilecek.  “Oyun İyileştirir” diyerek yola çıkan Kırmızı Çatı’da hedef, belirlenen prefabrik kentte periyodik ziyaretler yapılarak aynı yerde, aynı aileler ve çocuklarla sürekli iletişim halinde olmak ve ailelerle bağ kurulmasını sağlamak.

Kırmızı Çatı 225 m2 kapalı alanı olan prefabrik bir yerleşim alanı olarak kuruldu. 125 m2 ortak oyun alanı ve kütüphane, teknoloji, pedagog, misafirhane, mutfak olmak üzere sekiz ayrı odası bulunan bir alan olarak dizayn edildi. 700 m2 açık alanda ise oyun parkı ve bostan bahçesi olacak şekilde düşünüldü. Yaş gruplarına göre organize edilecek olan tasarım, sanat, eğitim, bilim, teknoloji, spor, doğa ve aile etkinliklerini kapsayacak bir düzen organize ediliyor.

Kırmızı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Simay Bülbül Sarıpınar “Biz Kırmızı Çocuklar Derneği olarak yıllardır yuvalardaki koruma altındaki çocuklar ve gençlerimiz için çalışıyoruz. Travmalı çocuklarla çalışmanın tecrübesi doğrultusunda çocuklarla bağ kurabilmenin önemli bir iyileştirme gücü olduğu için kalıcı bir alan kurma kararı aldık. 

Çocuklara renklerini geri vermek için ele ele verdik ve 6 Şubat depreminin ardından Kahramanmaraş’a Kırmızı Çatı’yı kurmak için seferber olduk. Gönüllülerin bağışları, markaların desteği ve tabii ki bu yolda bizimle olan tüm güzel insanlar sayesinde Kırmızı Çatı’yı 23 Nisan’da açıyoruz. Destek merkezimiz için bizimle birlikte olan ünlü dostlarımıza da binlerce kez teşekkür ediyoruz. Bu projeye destek olabilmek için ünlü isimlerin katkılarıyla duygu dolu anların yaşandığı çekimler gerçekleştirdik. Bu videoları da sosyal medya hesabımızdan takipçilerimizle paylaştık” dedi.

A46 Kurucusu ve Kırmızı Çocuklar Derneği  Gönüllüsü Tuvana Büyükçınar ise “Amacımız, deprem bölgesine günübirlik çözümlerle gitmek yerine kalıcı fayda sağlamak. Bu uzun soluklu, sürdürülebilir projemiz için gerekli fonun sağlanması ve sürdürülebilir bir dayanışma için farkındalık yaratmak. Travmalı çocuk projelerinde gönüllülük “süreklilik” gerektirir. Aksi halde yapılan projelerin çocuklar için faydaya dönüşmesi mümkün olmayacağı gibi çocuğu bir “vicdan tatmini metası”na çevirme riski de vardır. Bu nedenle, 6 Şubat afetine dair bölgede yapacağımız tüm çalışmalarda “süreklilik” ve “takip” esas olacaktır. Kipaş prefabrik kent içinde belirli programlar dahilinde proje odaklı çalışmalarla ilerlenecektir. Başlangıç noktası olarak ise oyun ve oyuncağın iyileştirme gücü üzerinden harekete geçilecektir. “dedi.

 Kahramanmaraş Kipaş Prefabrik Kent’te kurulan Kırmızı Çatı Çocuk Destek Merkezi, Kırmızı Çocuklar Derneği, Kipaş , Alem Dergisi ve A46 işbirliği ile hayata geçirildi.

Kırmızı Çatı’ya destek olan ünlüler ise: Afra Saraçoğlu, Bengü, Beyza Şekerci, Birce Akalay, Burak Deniz, Cansel Elçin, Cemal Hünal, Deren Talu, Ege Kökenli, Engin Hepileri, Eren Ören, Hande Doğandemir, Hande Subaşı, Hazal Turesan, İlhan Şen, İrem Helvacıoğlu, Keremcem, Nesrin Cevadzade, Özge Gürel, Özge Özder, Özge Yağız, Öznur Serçeler, Saadet Işıl Aksoy, Seda Bakan, Sinem Ünsal, Vildan Atasever, Yiğit Kirazcı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*