İSU Genel Müdürü Ali Sağlık; İstanbul’da Su Yönetimi Panelinde Tecrübelerini Paylaştı

Marmara Belediyeler Birliği’nin IFAT Eurasia Uluslararası Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı kapsamında, “Kentsel Su Yönetiminde Güncel Problemler ve Çözüm Araçları” Paneli İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Panele konuşmacı olarak katılan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, gerçekleştirdiği sunumda Kocaeli’de su yönetimiyle ilgili yaşanabilecek problemlere karşı alınan tedbir ve önlemleri anlattı.

“KENTSEL SU YÖNETİMİNDE GÜNCEL PROBLEMLER VE ÇÖZÜM ARAÇLARI”
Günümüzde gelişen teknoloji, yaşam standartlarının yükselmesine katkı sağlayarak nüfusun hızlı bir şekilde artmasına neden oluyor. Bu nedenle artan nüfus ile birlikte sınırlı olan su kaynaklarının korunması ve bilinçsizce tüketimine dikkat ederek su kaynakları üzerindeki baskının azaltılması kentler açısından büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlığını yürüttüğü Marmara Belediyeler Birliği’nin hazırladığı “Kentsel Su Yönetiminde Güncel Problemler ve Çözüm Araçları” paneli Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele Marmara Bölgesi’ndeki altı büyükşehir belediyesinin su ve kanalizasyon idaresi genel müdürleri konuşmacı olarak katıldı. İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’ın konuşmacı olarak yer aldığı panelde çağımızın en önemli gündem maddesi olan su yönetimi tema olarak belirlendi. İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, gerçekleştirdiği sunumda Kocaeli genelinde suyun korunması için kent genelinde gerçekleştirilen altyapı yatırımları, teknolojik yatırımlar ile kuraklığa karşı verilen mücadeleyle ilgili tecrübelerini paylaştı.

SU KAYNAKLARINDA KURAKLIK RİSKİNE KARŞI ÖNLEM
Yuvacık Barajında su seviyesinin eylül-ekim ayları itibariyle düştüğünü ifade eden İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, susuzluk riskine karşı Sapanca-Yuvacık terfi hattının B planı olarak hazır tutulduğunu ifade etti. Genel Müdür Ali Sağlık ayrıca Namazgâh Barajı, derin su kuyuları, Denizli ve Cumaköy Göletleri ile DSİ’nin yapımını gerçekleştirdiği ve önümüzde ki yıllarda devreye alınması planlanan İhsaniye ile birlikte Mudurnu Çayı üzerinde inşa edilen Ballıkaya Barajı’yla önümüzdeki yıllarda oluşabilecek kuraklık riskine karşı tüm tedbirlerin alındığını söyledi. Ali Sağlık, geri kazanım suyuna da vurgu yaparak sanayide gri su kullanımıyla birlikte tatlı su kaynaklarında baskının önemli oranda azaldığını ifade etti.

KAYIP-KAÇAK İLE MÜCADELE
Kayıp-kaçak ile ilgili önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade eden İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, kent genelinde 2004 yılında %72 olan kayıp-kaçak oranının büyük bir emek sarf edilerek %25 seviyelerine indirildiğini söyledi. Ayrıca birçok altyapı yatırımı, teknolojik yatırımlar ve yeni projelerin hayata geçirildiğini söyleyen Genel Müdür Ali Sağlık, basınç yönetimi, izole bölgeler, gece dinleme çalışmaları, su işletme sistemi (SUİS), yüksek tüketimli abonelerin takibi, ortak abonelik sayaç değişimi gibi projelerin hayata geçirildiğini söyledi.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE ÖNLEM
Çevre kirliliği ile ilgili yapılan yatırım ve projelerle ilgili bilgi veren İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Atık su SCADA sistemi ile örnek işlere imza atıldığını ifade etti. Ali Sağlık ayrıca atık su arıtma tesislerinde yapılan çalışmalar ve Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj sorunuyla ilgili alınan önlemler ve çalışmalar hakkında da panelde bilgi verdi.

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle ani yağışların getirdiği taşkın, sel ve baskınlara karşı yapılan yatırımlar ile birlikte artan enerji maliyetleri ve malzeme yönetimi ile ilgili bilgi birikim ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Genel Müdür Ali Sağlık program sonunda; ”Marmara Belediyeler Birliğine ve tüm konuşmacı arkadaşlarımıza sağladıkları bilgiler ve verimli panel için teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*