Ege Üniversitesinden 20 takım TEKNOFEST finalinde yarışacak

Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, 27 Nisan’da, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kapılarını açıyor. Bu yılki TEKNOFEST’e 64 takımla başvuru yapan Ege Üniversitesinde, bu takımlardan 20’si finallere gitmeye hak kazandı. Geçen yıl düzenlenen TEKNOFEST’te Ege Üniversitesinden 3 takım finalde yer almıştı. Bu yıl finalde yarışacak takımlar, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ı ziyaret etti. Prof. Dr. Budak, TEKNOFEST’te yarışacak Egeli gençlere başarı dileklerinde bulundu.

Türkiye’nin önemli bir Milli Teknoloji Hamlesi gerçekleştirdiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunun toplumun bütün katmanlarında yerleşmesini hedefleyen TEKNOFEST’in paydaşı olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Üniversitemizde oluşturduğumuz bilimsel ekosistemin çıktılarını TEKNOFEST’te sergileyecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl, 7 takımla katılım sağlamıştık ve 3 takımımız finale kalmıştı.  Bu yıl başvuru yapan 64 takımımızdan 20’si finale çıkma başarısı gösterdiler. Büyük bir sıçrama yaşadık. Öğrencilerimiz, çeşitli alanlarda hazırladıkları projeler ile üniversitemizi bu önemli organizasyonda temsil edecekler.  Biz de üniversite üst yönetimi olarak maddi-manevi öğrencilerimizin yanında olacağız. Şimdiden TEKNOFEST’te yer alacak tüm katılımcılara başarılar diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde belirlenen, ülkemizin bilim ve teknoloji politikalarının yol haritasını ortaya koyan Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuna tüm mensuplarımızla katkı sunmak adına üniversite olarak biz de elimizden gelenin fazlasını yapmaya gayret ediyoruz” dedi.

“Egeli öğrenciler ülke çapınca dereceye girerek finale kaldılar”

Egeli öğrencilerin geniş bir yelpazede yarışmaya katılım gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Budak, “Üniversitemizde; 15 takım öğrenci topluluklarımızdan, 12 takım Tıp Fakültesinden, 11 takım Fen fakültesinden, 7 takım Havacılık Meslek Yüksekokulundan, 7 takım Diş Hekimliği Fakültesinden, 7 Takım Mühendislik Fakültesinden, 3 takım Ziraat Fakültesinden, 1 takım Eczacılık Fakültesinden, 1 takım ise Edebiyat Fakültesinden başvuru yaptılar. İlk rapor aşamasında Gökçen Jet Motor Takımı; Jet Motor Tasarımı kategorisinde Türkiye birincisi, Ege3D Takımı; Engelsiz Yaşam Teknolojileri kategorisinde Türkiye üçüncüsü, Ege Sağlıkta Yapay Zeka Takımı; Sağlıkta yapay zeka kategorisinde Türkiye dördüncüsü, Ege Robotaksi Takımı; Otonom-Binek Araç kategorisinde Türkiye altıncısı, Ege Biyoteknoloji Takımı; Biyoteknoloji ve İnovasyon kategorisinde Türkiye yedincisi, LungVision Takımı; Sağlıkta Yapay Zeka Kategorisinde Türkiye sekizincisi oldu. İkinci rapor aşamasında ise EgeSAM-Biyoizlem; İnsanlık Yararına Teknoloji – İlk Yardım ve Sağlık kategorisinde Türkiye ikincisi, Ege Robotaksi Takımı; Otonom Binek aracı kategorisinde Türkiye üçüncüsü, Ege PEST Takımı; Çevre ve Teknolojileri kategorisinde Türkiye üçüncüsü Ege Haberleşme Takımı; İnsanlık Yararına Teknoloji – Doğal Afet kategorisinde Türkiye dördüncüsü, AGRINOVATION Takımı; Biyoteknoloji ve İnovasyon kategorisinde Türkiye beşincisi,  Magnotarget takımı; Biyoteknoloji ve İnovasyon kategorisinde Türkiye yedincisi, IN-SLICO Takımı; Biyoteknoloji ve İnovasyon kategorisinde Türkiye dokuzuncusu oldu.  Ülke çapında dereceye girerek finalde yarışmaya hak kazanan takımlarımıza başarılar diliyorum. Katkı sağlayan tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Ege Üniversitesinin TEKNOFEST finalinde yarışacak takımları; Amphibiotech, Gökçen Jet Motor Takımı, Ege Elektronik Haberleşme Takımı, BIOTEX, EGE-PEST, Ege ROV, Ege Elektromobil, Ege Robotics, Milli Kimya Gücü, AGRINOVATION, Ege Robotaksi, LungVision, IN-SLICO, MAGNOTARGET, CelluPhage, MARALANKA, Ege Siber Güvenlik, CyberEge takımından 3 ayrı finalist takım şeklinde oluştu.

27 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek olan 5 günlük festivalde teknoloji, bilim, havacılık-uçuş gösterileri, ödül törenleri, sergiler, zirveler, atölye çalışmaları ve etkinliklerle dolu programlar yer alacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*