Büyükşehir, Balkanlarda 2 bin kişiye iftar verdi

Büyükşehir tarafından organize edilen geleneksel “Balkanlarda İftar Buluşması” kapsamında, Batı Trakya ve Bulgaristan’da 2 bin soydaşa iftar verildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, geleneksel olarak düzenlediği “Balkanlarda İftar Buluşması” etkinliği, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesi ile Bulgaristan’ın Filibe ve Kırcaali şehirlerinde yapıldı. Soydaşların büyük ilgi gösterdiği iftarlara yaklaşık 2 bin kişi katıldı. İftar programlarına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın eşi Doç. Dr. Figen Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, belediye meclis üyeleri, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Onursal Başkanı Bayram Çolakoğlu, Bal-Türk Genel Başkanı Günay Uzun, Pomak Kültür Derneği Başkanı Orhan Eren, Gölcük Trakya İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ramazan Korkut, Istrancalılar Derneği Başka Kamil Terzi, Kocaeli Trakya İlleri Derneği Başkanı Ayten Kuşkonmaz, Evlad-ı Fatihan Derneği Başkanı Süleyman Durak, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Gülay Özyavuz, Başiskele Balkan Trakya Batı Rumeli Türkleri Kültür Derneği’nden Fuat Eken ve Balkan Türklerinden oluşan heyet katıldı.

 

İLK DURAK GÜMÜLCİNE

Kocaeli’den gelen heyet, Batı Trakya’nın Gümülcine kentinde düzenlenen etkinlik kapsamında çeşitli temaslarda bulundu. Heyet ilk olarak Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’i makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren müftü Şerif, Türkiye’nin her zaman yanlarında olmasından dolayı memnun olduklarını ifade ederek, böyle bir organizasyonu düzenleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a ve heyette bulunanlara teşekkür etti.  Doç. Dr. Figen Büyükakın ve müftü Şerif, karşılıklı hediye takdim ettiler. Kocaeli heyeti daha sonra Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne ziyarette bulundu.

 

İFTARA SOYDAŞLARDAN BÜYÜK İLGİ

Daha sonra heyet, Kocaeli Büyükşehir Belediyesince Rodop ili Kozlukebir Belediyesi kapalı spor salonundaki iftar programında soydaşlarımızla bir araya geldi. Yaklaşık bin kişinin katıldığı iftar sonrası konuşan Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, böylesine güzel bir ortamda iftar düzenleyerek kardeşlik duygularını pekiştiren Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti. Daha sonra Domruköy’de soydaşlarla teravih namazı kılındı.

 

İKİNCİ İFTAR FİLİBE’DE

Etkinliğin ikinci gününde Filibe’ye geçen ve buradaki tarihi mekanları ziyaret eden heyet, daha sonra Asenovgrad ilçesinin Dolni Voden semtindeki iftar programına katıldı. İftara Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Asenovgrad Belediye Başkanı Hristo Grudev, Müftü Osman Eyüp, Sofya İslam Enstitüsü Rektör Yardımcısı Ayhan Ömer ve yaklaşık 500 soydaş katıldı.

 

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Küngerü, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu olarak görev sorumluluğundaki on bölgenin pek çok ili, ilçesi ve köyünde Ramazan ayı boyunca iftar verdiklerini, Türkiye’deki kurum ve kuruluşların desteğiyle düzenlenen iftarlara da katılım sağladıklarını söyledi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Bulgaristan ve Filibe’nin en büyük ilçesi olan Asenovgrad’ın Dolni Voden semtindeki iftara katılmaktan mutlu olduğunu ifade eden Küngerü, “Burada nüfusun büyük bir bölümü soydaşlarımızdan oluşuyor. Asenovgrad Belediye Başkanı Hristo Grudev ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

HRISTO GRUDEV: BU GİRİŞİMLERİN ARTMASI GEREKİR

Asenovgrad Belediye Başkanı Hristo Grudev ise Kocaeli heyetinin ilçeye gelmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Daha önce, Türkiye’den burada iftar düzenleyen kurum ve kuruluşların programlarına da katılmıştım. Bu çok güzel bir girişim. Paylaşımı gösteren insanlar arasındaki iyi ilişkileri gösteren bir etkinlik. Kocaeli’ni 2009-2010 yılları arasında ziyaret ettim. Çok iyi karşılandım. Derince Belediyesi ile kardeş şehir anlaşması imzaladık. Kocaeli’de çok sayıda Bulgaristan göçmeni yaşıyor. Bu girişimlerin, bu kardeşlik duygularının gelişerek artması gerekiyor. Herkese sağlık ve bereket diliyorum.” ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, iftar programına katılanlara teşekkür ederek, soydaşlara Başkan Tahir Büyükakın’ın selamlarını iletti. Müftü Osman Eyüp’ün iftar duasının ardından, akşam ve teravih namazı kılındı.

 

BÜYÜKŞEHİR MESCİT YAPIYOR

Heyet ayrıca, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Asenovgrad’da yapılacak olan mescit ve Kur’an kursu alanında incelemelerde bulundu. Projenin belediye meclisi tarafından onaylanmasının ardından inşaatına başlanacağı bildirildi.

 

KÜTÜPHANEYE KİTAP BAĞIŞI

Büyükşehir tarafından, Filibeli Ahmet Hilmi Kütüphanesi’ne kitap bağışında bulunuldu. Kitaplar Doç. Dr. Figen Büyükakın ve Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık tarafından, Filibe Bölgesi Encümen Başkanı Ahmet Pehlivan’a teslim edildi.

 

KIRCAALİ’DE SON İFTAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin son iftarı, 1984-1985 yıllarında Bulgaristan’da Türklerin isimlerinin zorla değiştirilmesine karşı soydaşların ilk direnişinin başlattığı Kırcaali’nin Kızılağaç ilçesi Killi köyünde, 500 soydaşın katılımıyla yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği iftarlar, Batı Trakya’daki ve Bulgaristan’daki soydaşlarımız tarafından büyük ilgi gördü. İftar programlarının önümüzdeki yıllarda da devam edeceği bildirildi.

 

AYDINLIK PROGRAMI DEĞERLENDİRDİ

Üç günlük iftar programlarını değerlendiren Genel Sekreter Yardımcısı Aydınlık, belediye meclis üyeleri, Balkan, Batı Trakya ve Rumeli Türkleri dernekleri yöneticileriyle Yunanistan ve Bulgaristan’daki soydaşların yaşadığı şehirleri ziyaret ettiklerini aktardı. Aydınlık, yaklaşık 2000 soydaşla birlikte iftar yaptıklarını, teravih namazı kıldıklarını dile getirdi. İftarların çok güzel geçtiğini ve soydaşların büyük ilgi gösterdiğini anlatan Aydınlık, Balkanlar’da ramazan coşkusuna ortak olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

“SOYDAŞLARIMIZI KOCAELİ’DE AĞIRLAYACAĞIZ”

Aydınlık, “Program kapsamında bazı ziyaretlerde bulunduk. Bu vesileyle Osmanlı eserlerini ve tarihi mekanları da gezme fırsatı bulduk. Programımıza katılan meclis üyelerimize ve derneklerimize teşekkür ediyorum. Gittiğimiz her yere Kocaelililerin, Başkanımız Tahir Büyükakın’ın selamını götürdük. Geçen seneki iftar programına katılan başkanımız bazı sözler vermişti. Bunlardan biri kitap bağışıydı. Filibeli Ahmet Hilmi Kütüphanesine kitapları teslim ettik. Yapacağımız mescit alanını yerinde inceledik. Projeler belediyeye verildi, onayına müteakip inşaatına başlayacağız. Bu iftar programlarımız artık geleneksel hale dönüştü. Sadece bizim buralara gelmemiz değil soydaşlarımızı da Kocaeli’ne davet edeceğiz. Bu birlikteliğimiz, kaynaşmamız ve dayanışmamız artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

 

“SOYDAŞLARIMIZ KENDİLERİNİ GÜÇLÜ HİSSSEDİYOR”

Bal-Türk Genel Başkanı Günay Uzun da iftar programlarını Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle yaptıklarını belirterek, “Kocaeli’ndeki Balkan, Rumeli ve Batı Trakya Türkleri dernekleri ile birlikte soydaşlarımızla buluşmuş olmaktan, hep birlikte Ramazanın ruhuna uygun bir şekilde kucaklaşmış olmaktan çok büyük mutluluk duyduk. Soydaşlarımız da bizi çok iyi bir şekilde karşıladılar. Her ziyaret ettiğimiz yerde, Balkanlar’daki insanlarımız, Türkiye’den gelenlere hasretler. Biz de burada bu manevi atmosferi hissediyoruz. Dini ve milli konularda yaşadıkları baskılara rağmen soydaşlarımız kopma ve bozulma yaşamıyorlar. Bu anlamda onları takdir ediyoruz. Bunda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin onların yanında olmasının etkisi büyük. Bu destek soydaşlarımızı daha güçlü hissettiriyor. Bizleri burada buluşturan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Programa katılan dernek başkanları da çok verimli ve güzel bir etkinlikte bir araya gelmekten dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, desteğinden dolayı Başkan Büyükakın’a teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*