Bir Günde İki Bayram

Ramazan Bayramı Müslümanların en önemli günlerinde olan Cuma gününe denk gelmesi ile bir günde İki Bayram bir arada kutlandı.

Ramazan Bayramı dolayısıyla İznik Belediye Çay Bahçesinde resmi bayramlaşma töreni gerçekleştirildi. Bayramlaşmaya Tüm Siyasi Partiler, Kamu Kurum ve Kuruluşlar ve Sivil Toplum Örgütleri katılarak Birlik ve beraberliklerini gösterdi.

İznik Merkez ve mahalle camilerinde on binlerce Müslüman Bayram Namazlarını eda etti. Genci, yaşlısı safları doldurarak camilerde yerini aldı. Bayram namazının kılınmasının ardından dualar edildi. Bayram namazı sonrasında vatandaşlar, camii cemaati birbirlerinin bayramlarını kutladılar. Küçük çocuklar büyüklerin ellerini öperken, büyükler ise miniklerin gözlerinden öperek bayram sevincine ortak oldu. Ramazan Bayramı sebebiyle bayram namazının ardından kendi aralarında bayramlaşan vatandaşlar daha sonra mezarlıkları ziyaret edip, Dünya âleminden Ahiret hayatına intikal edenlere hayır dualarında bulundular.

Resmi Bayramlaşma Bayramının Birinci günü saat: 10.30’da İznik Belediyesi Belediye Çay bahçesinde gerçekleşti. Bayramlaşmaya İznik Kaymakamı Recai Karal, Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Jandarma Komutanı Çağlar Önderışık, Emniyet Müdürü Mithat Öztaş, Milli Eğitim Müdürü Muhammed Asil, İlçe Müftüsü Üzeyir Yavaş, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Siyasi parti temsilcileri, Gaziler Derneği, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri, oda başkanları ve halkın katılımıyla gerçekleşti.

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta Bayramlaşma da yaptığı konuşmada ” Başımızın Tacı sevgili Gazi amcalarımız, Şehit ailelerimiz, Değerli Kaymakamım, İznik’in yöneticileri, sivil toplum örgütleri, parti başkanları ve hasıl Sevgili Hemşerilerim hepiniz hoş geldiniz. Böyle güzel kalabalığı ve birlikteliği görmek bizleri gerçekten mutlu ediyor. Her ne olursa olsun. Seçim olur veya başka bir şey olur. Allah bu birlikteliğimizi bozmasın. Diyalog kapımızı sürekli açık bıraksın İnşallah. Hepimiz İznik için ve bu Memleket için mücadele ediyoruz. Derdimiz Bayrağımız, Vatanımız başka bir şey değil. Kendi siyasi çıkarlarımız, kendi şahsi çıkarlarımız değil. O yüzden hep birbirimize yaklaşımımız iyi niyet çerçevesinde olmasını temenni ediyorum. Rabbimin nasibi ile Ramazan ayını sonuna getirdik. Oruçlarımızı tuttuk. Bugün bayram. Yaptığınız ve yapacağınız ibadetleri Allah kabul etsin. Bundan sonra da aileleriniz ile sağlıklı, mutlu bayramlar nasip etsin. Tekrar bayramınız mübarek olsun. Hayırlara vesile olsun “dedi.

İznik Kaymakamı Recai Karal ise konuşmasında ” Hepinizin Bayramını tebrik ediyorum. Yaklaşık iki ay önce Memleketimiz çok büyük afet atlattı. Tabii ki afetten etkilenenler var. Ölenlere Allah’tan Rahmet, kalanlara acil şifalar ve sabırlar diliyorum. Memleketimiz gerektiğinde birlik ve beraberlik içerisinde dayanışma içerisinde oldu. İznik’ten de gurur duyuyorum. Örnek dayanışma ve yardımlaşma gösterdiler. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Bugün bayram. Bayramı vesile kılarak kırgın, dargın olduğumuz bütün yakın veya uzaklarımız fark etmez onlardan bir şey beklemeden dargınlıklarımızı gidermenizi tavsiye ediyorum. Ben kendimde aynısını yapacağım. Bu duygu ve düşüncelerle sizlere, ailelerinize, çocuklarınıza ve yakınlarınıza hayırlı bayramlar diliyorum. Allah nice bayramları birlikte burada sağlıklı, mutlu karşılamayı nasip eder. Hayırlı Bayramlar diliyorum” dedi.

Buradaki bayramlaşmanın ardından protokol üyeleri, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, İznik Devlet Hastanesi görevlileri ve yatan hastaları, Huzurevi sakinlerini, İznik Muhtarlar Derneğini ve İznik DSİ Tesislerinde misafirlerimiz olan depremzede ailelerini ziyaret ederek bayramlarını kutladılar.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*