Açık Bankacılık ürünü NetEkstre’de yılın ilk çeyreğinde işlenerek raporlanan hesap hareketi sayısı 6 milyonu aştı

Finrota’nın Açık Bankacılık ürünü NetEkstre, 2023’ün ilk çeyreğinde yüksek işlem oranlarına ulaşmaya devam etti. Finrota’nın bünyesinde hizmet veren NetEkstre’nin işlem adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artarak 6 milyon oldu. 

Farklı banka hesap hareketlerini tek ekrandan kolayca yönetme olanağı sağlayan NetEkstre, en çok tercih edilen Açık Bankacılık ürünlerinden biri olmayı sürdürüyor. 2023’ün ilk çeyreğinde kaydedilen finansal verilere göre NetEkstre’nin toplam işlenen işlem adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artarak 6 milyon oldu. NetEkstre’ye entegre olan firma sayısı yüzde 22 arttı. Yılın ilk üç ayında gerçekleşen diğer verilere göre, 6 milyondan fazla hesap hareketini sınıflandırarak raporladı; sisteme entegre banka sayısı 29, desteklenen ERP sayısı 22 oldu.

Posrapor’un firma sayısı artıyor

Finrota’nın Açık Bankacılık hizmetleri arasında bulunan fiziki ve sanal POS raporlama sistemi Posrapor’u tercih eden firma sayısı da artıyor. Posrapor’a üye olan firmalar, farklı banka ve ödeme kuruluşlarına ait işlemleri ortak bir veri formatında görebiliyor. Posrapor firmalara; tutar, komisyon, taksit sayısı, kart programı, vade tarihi gibi pek çok bilgiyi içeren detaylı raporlar sunuyor. Posrapor bunlara ek olarak; blokeli çalışılıyorsa tarih ve tutar bilgilerini takip etmeye, böylece nakit akışını yönetmeye destek oluyor. 2023 yılının ilk çeyreğinde Posrapor’un firma sayısında yüzde 52 oranında bir büyüme sağlanırken, sisteme entegre banka sayısı ise 15’e yükseldi.

E-DBS ürünü ile tahsile gönderilen fatura tutarı 1,3 milyar TL oldu

Sunduğu çözümlerle firmalara finansal faydalar sağlayan nakit yönetim sistemi E-DBS, (Elektronik Doğrudan Borçlandırma Sistemi) 2023 yılına başarılı bir performansla başladı. E-DBS sistemi, geniş bayi veya müşteri ağı bulunan firmaların, yapacakları mal ve hizmet satışlarına yönelik fatura tahsilatlarını otomatik olarak gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor. Farklı bankalardaki tüm doğrudan borçlandırma sistemi işlemleri tek panelden yönetilebilme olanağı sunan E-DBS’den yararlanan firmalar faturalarının tahsilatı için talimatlar oluşturabiliyor ve limitlerini takip edebiliyor. 2023 yılının ilk çeyreğindeki verilerine göre E-DBS ürünü ile tahsile gönderilen fatura tutarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 208 artarak 1,3 milyar TL oldu. E-DBS ürününü kullanan firma sayısı ise yüzde 77 artarken, sisteme entegre banka sayısı 23 oldu.

TÖS ürünü transfer süreçlerine verimlilik kazandırıyor 

Finrota’nın hızlı büyüyen ürünlerinden TÖS (Toplu Ödeme Sistemi), transfer süreçlerine verimlilik kazandırıyor. TÖS ile toplu para transferi işlemlerini, EFT, Havale, SWIFT, İthalat ödemesi gibi nakit transferlerini tek bir seferde birden fazla banka ve hesaba gerçekleştirmek mümkün oluyor. 11 bankayla entegre olarak çalışan TÖS ürünü, finans ve muhasebe çalışanları ile yöneticilerin farklı araçlar kullanmalarına gerek kalmadan, banka ve ödeme-tahsilat süreçlerini tek portaldan yönetmelerine yardımcı oluyor. Birçok yenilikçi özelliği ile firmaların hayatını kolaylaştıran TÖS, fintek sektörüne değer katmaya devam ediyor.

Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu: “Açık Bankacılık, fintek ekosisteminin yükselen trendlerinden biri haline geldi.” 

NetEkstre ile firmalara banka hesap bilgileri, hesap hareketleri ve raporlamalar konusunda çözümler sunduklarını ifade eden Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu, şunları söyledi: “Bankacılık süreçlerini dijital dünyaya taşıyarak birçok avantaj sunan Açık Bankacılık, son yıllarda fintek ekosisteminin yükselen trendlerinden biri haline geldi. Şirketlerin ve bireylerin finansal hayatında bir dönüşüm yaratan Açık Bankacılık, 2023 yılından itibaren daha çok konuşulacak. En önemli gündemlerimizden biri olan Açık Bankacılık lisanslama süreciyle birlikte, sektörümüz ihtiyacı olan standartlara kavuşmuş olacak. NetEkstre ürünümüzle Açık Bankacılık pazarında öncü bir rol üstlenerek sektörün gelişimine katkı sağlıyoruz. 2023’ün ilk çeyreğinde ortaya koyduğumuz performanstan memnun olmakla birlikte, önümüzdeki aylarda hedeflerimizi daha da büyüteceğiz. Yeni projeler, ürünler ve avantajlı tekliflerle Açık Bankacılık finansal teknoloji hizmetlerinin yaygınlaşmasına katkı sağlayacağız.”          

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*